Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Πέταξε δύο βαθμούς στο Elland Road

Πέταξε δύο βαθμούς στο Elland Road

O Fabinho στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Leeds United.

Η Liverpool έκανε ένα εξαιρετικά καλό και ένα εξαιρετικά κακό ημίχρονο στο Elland Road και έμεινε στο 1-1 με την Leeds για την 32η αγωνιστική της Premier League

Ο Sadio Mane σημείωσε το γκολ των Reds.

Α’ Ημίχρονο: Με τον Fabinho να επανέρχεται στα στόπερ λόγω τραυματισμού του Phillips, τον Thiago στο κέντρο και τον Salah να μένει στον πάγκο ξεκίνησαν οι Reds στο Elland Road. Μόλις στο 5′ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή οι Reds με το δυνατό σουτ του Thiago με την ομάδα να έχει την υπεροχή συνέχεια και να πατάει περιοχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία, μέχρι να απειλήσει η Leeds με τον Bamford στο 23′, εκμεταλλευόμενη το λάθος του Fabinho. Ο Άγγλος δεν έκανε καλή επαφή και τον σταμάτησε ο Alisson. Οι Reds συνέχισαν να είναι καλύτεροι και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 31′ με τον Sadio Mane, μετά από ασίστ του Trent Alexander-Arnold, ο οποίος έλαβε την εξαιρετική πάσα του Jota και πρόλαβε να γυρίσει στον Mane, για να σκοράρει εκείνος προ κενής εστίας. Το αριστερό σουτ του Milner στο 38′ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Meslier, με την ομάδα του Klopp να έχει ευκαιρία και στο 41′ με τον Jota, στην οποία απάντησαν οι γηπεδούχοι με το σουτ του Roberts, που κατέληξε στην αγκαλιά του Alisson.

Β’ Ημίχρονο: Με μεγάλες ευκαιρίες ξεκίνησαν και στο δεύτερο μέρος οι Reds, αφού μέσα σε 4 λεπτά απείλησαν με τους Firmino, Jota και Mane, με την κεφαλιά του Πορτογάλου να είναι η μεγαλύτερη εκ των τριών ευκαιριών, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού το σύνολο του Bielsa ανέβασε την απόδοση του και την πίεση του, χάνοντας μάλιστα και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Helder Costa στο 60′, όπως και στο 69′ με τον Harrison, τον οποίον σταμάτησε ο Alisson με μια πολύ μεγάλη επέμβαση, κρατώντας το μηδέν. Η Liverpool δεν είχε καθόλου καλή απόδοση μετά το 50′ και έκανε την πρώτη της αλλαγή στο 71′ με τον Mo Salah να αντικαθιστά τον σκόρερ, Sadio Mane. Η εικόνα των Reds δεν άλλαξε όμως καθόλου νετά την είσοδο του Αιγύπτιου, με τη Leeds να έχει αρχικά δοκάρι με τον Bamford στο 75′, έπειτα μεγάλη ευκαιρία με τον Roberts, την οποία απέκρουσε και πάλι ο Alisson. Οι Reds απάντησαν στις ευκαιρίες με δύο στιγμές του Mohamed Salah, όμως δέχθηκαν τελικά την ισοφάριση με κεφαλιά του Llorente στο 87′. Ήταν κάτι που φαινόταν πως έρχεται και οι παίκτες του Klopp δεν μπόρεσαν να κάνουν απολύτως τίποτα, για να το αποσοβήσουν. Είχαν βέβαια μια καλή στιγμή στο 92′ με την συνεργασία των Firmino και Oxlade-Chamberlain, με τον Άγγλο μέσο να μην μπορεί όμως να την μετατρέψει σε γκολ.

Leeds: Meslier, Ayling, Struijk, Llorente, Alioski (Klich 79′); Phillips, Costa (Poveda 67′), Dallas, Roberts (Hernandez 86′), Harrison, Bamford

Έμειναν στον πάγκο: Casilla, Berardi, Davis, Koch, Shackleton, Gelhardt

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Kabak, Fabinho, Robertson, Wijnaldum, Thiago, Milner, Mane (Salah 71′), Jota (Oxlade-Chamberlain 81′), Firmino

Έμειναν στον πάγκο: Adrian, R.Williams, B.Davies, Τσιμίκας, N.Williams, Keita, Shaqiri

Επόμενος αγώνας για τους Reds το μεσημέρι του Σαββάτου εναντίον της Newcastle.