Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 21/12/2019 Στην κορυφή του κόσμου οι Reds! (vid)

Σαν σήμερα: 21/12/2019 Στην κορυφή του κόσμου οι Reds! (vid)

Στην κορυφή όλου του κόσμου ανέβαινε σαν σήμερα το 2019 η Liverpool με νίκη 1-0 στην παράταση επί της Flamengo στον τελικό του FIFA Club World Cup στο Κατάρ.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων μέχρι εκείνο το βράδυ ήταν το μοναδικό τρόπαιο που έλειπε από την συλλογή των Reds και η ομάδα του Jürgen Klopp ήταν αποφασισμένη να το κατακτήσει και να ολοκληρώσει την γεμάτη από τρόπαια συλλογή της.

Τρεις ημέρες, μετά τη νίκη επί της Monterrey, οι Reds αντιμετωπίσαν τους τότε πρωταθλητές Βραζιλίας και κατόχους του Copa Libertadores, με την αναμέτρηση να μην έχει πολλές καλές στιγμές και να οδηγείται στην παράταση.

Στο επιπλέον 30λεπτο ένα και μοναδικό τέρμα από τον Bobby Firmino στο 99′ αποδείχθηκε αρκετό, για να χαρίσει τη νίκη και το πολυπόθητο τρόπαιο στην Liverpool!

Για το γκολ των Reds, ο Henderson βρήκε με εξαιρετική μακρινή μπαλιά τον Mane, εκείνος γύρισε στον Mane, για να τελειώσει με το δεξί ο Βραζιλιάνος την φάση, αφού πρώτα είχε αδειάσει με καταπληκτική προσποίηση την άμυνα της Flamengo.

Τον τελικό είχαν παρακολουθήσει 45.416 και διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Al Jassim A.