Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Τα highlights του Liverpool 3-3 Benfica (vid)

Τα highlights του Liverpool 3-3 Benfica (vid)

Έξι γκολ επιτεύχθηκαν στο Anfield το βράδυ της Τετάρτης ανάμεσα σε Liverpool και Benfica, με τους Reds να παίρνουν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Uefa Champions League.

Οι Reds προηγήθηκαν στο 21’ με δυνατή κεφαλιά του Ibrahima Konate, έπειτα από κόρνερ του Κώστα Τσιμίκα, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 32’ με πλασέ του Ramos.

Στο δεύτερο μέρος σημειώθηκαν άλλα τέσσερα γκολ. Η Liverpool πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, πετυχαίνοντας το πρώτο τους με τον Bobby Firmino στο 55ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Diogo Jota.

Ο Firmino ήταν ο σκόρερ και του 3-1 στο 65ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο αυτή τη φορά να μετατρέπει σε γκολ με πλασέ την εκτέλεση φάουλ του Κώστα Τσιμίκα.

Η Benfica όμως δεν τα παράτησε και συνέχισε να προσπαθεί, καταφέρνοντας εν τέλει να ισοφαρίσει σε 3-3. Αρχικά σκόραρε ο Yaremcuk, περνώντας τον Alisson και πλασάροντας και στο 82’ ο Darwin Nunez έγραψε το τελικό 3-3 με σωστό πλασέ.