Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Αποκλείστηκε ο Thiago, στον τελικό η Ιταλία

Αποκλείστηκε ο Thiago, στον τελικό η Ιταλία

Στον τελικό του Euro 2020 προκρίθηκε η Ιταλία, μετά τη νίκη με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι επί της Ισπανίας του Thiago Alcantara στο Wembley.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με τον Chiesa στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Alvaro Morata στο 80′ και ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση πέρασε δίχως να σημειωθεί κάποιο γκολ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο της είδαμε τον Thiago να περνά στον αγώνα αντί του Sergio Busquets.

Ο μέσος των Reds σκόραρε από την άσπρη βούλα στην διαδικασία των πέναλτι με σχετική άνεση, όμως οι Olmo και Morata αστόχησαν και η Ισπανία ηττήθηκε με 4-2 στα πέναλτι, με τον Jorginho της Chelsea να σκοράρει το τελευταίο και να δίνει στη χώρα του, το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό.