Home > ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ > Σαν σήμερα: 11/3/2020 το τελευταίο γεμάτο Anfield πριν το lockdown

Σαν σήμερα: 11/3/2020 το τελευταίο γεμάτο Anfield πριν το lockdown

Σαν σήμερα: 11/3/2020 το τελευταίο γεμάτο Anfield πριν το lockdown.

Η σημερινή επέτειος έχει να κάνει με τη Liverpool και το Anfield, ωστόσο σε αντίθεση με τα υπόλοιπα «σαν σήμερα», δε μας προξενεί ευχάριστες αναμνήσεις.

Στις 11 Μαρτίου 2020 οι Reds φιλοξένησαν την Atletico Μαδρίτης στα πλαίσια της ρεβάνς της φάσης των 16 του Champions League 2019-20, έχοντας χάσει στο Wanda Metropolitano με 1-0 τρεις βδομάδες πριν.

Η ομάδα μας πίεσε από την αρχή αυτή του Simeone, και στο 43′ κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση σε σκορ παράτασης με τον ίδιο παίκτη πού είχε κάνει το ίδιο εναντίον της Barcelona, τον Gini Wijnaldum, ο οποίος κέρδισε τον Oblak εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Oxlade-Chamberlain.

Οι παίκτες του Klopp ήταν πιο πιεστικοί και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το δεύτερο γκολ ήρθε με μία…καθυστέρηση.

Ο Bobby Firmino έκανε το 2-0 στο 5ο λεπτό της παράτασης, από εκεί και πέρα όμως η Atletico έδειξε τα δόντια της, έστω και καθυστερημένα.

Δύο γκολ από τον Marcos Llorente και ένα από τον Alvaro Morata της έδωσαν όχι απλά την πρόκριση, αλλά και τη νίκη στο Anfield, με το lockdown να ανακοινώνεται δύο μέρες αργότερα.