Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Έχασε και στο King Power η Liverpool

Έχασε και στο King Power η Liverpool

Νέα ήττα για την Liverpool και μάλιστα αυτή τη φορά με ανατροπή, καθώς η ομάδα του Jürgen Klopp προηγήθηκε στο King Power, όμως κατέρρευσε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και υπέστη την ήττα με σκορ 3-1

Α’ Ημίχρονο: Με τον Ozan Kabak να ξεκινάει στο πλευρό του Jordan Henderson στο κέντρο της άμυνας και τον James Milner να επανέρχεται στο βασικό σχήμα αντί του Thiago Alcantara, ο οποίος έμεινε στον πάγκο. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχους, όταν ο Vardy προσπάθησε να κρεμάσει από πλάγια θέση τον Alisson στο 11′, δίχως όμως επιτυχία. Η απάντηση από πλευράς Liverpool ήρθε στο 16′ με προσπάθεια του Salah, η οποία έφυγε αρκετά άουτ και δευτερόλεπτα αργότερα οι Reds έκαναν την πρώτη τους αναγκαστική αλλαγή στο ματς, με τον Thiago Alcantara να αντικαθιστά τον τραυματίά, James Milner. Με γύρισμα του Salah προσπάθησαν στη συνέχεια να απειλήσουν οι Reds στο 23′, για να ακολουθήσουν οι τρεις καλές στιγμές του Firmino, εκ των οποίων οι δύο σταμάτησαν στον Schmeichel και η τρίτη έφυγε άουτ. Η δεύτερη στιγμή του Βραζιλιάνου, μετά από πάσα του Mane, ήταν η καλύτερη στιγμή της ομάδας του Klopp στο πρώτο μέρος. Το πρώτο μέρος έκλεισε με δύο πολύ καλές ευκαιρίες των Foxes. Αρχικά η κεφαλιά του Vardy από καλή εντός περιοχής θέσης που κατέληξε στην αγκαλιά του Alisson και έπειτα το οριζόντιο δοκάρι που είχε ο επιθετικός της Leicester με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ είχε προηγηθεί μεγάλο λάθος του Ozan Kabak.

Β’ Ημίχρονο: Στο 51′ κατέγραψαν την πρώτη τους τελική στην επανάληψη οι Reds, με το σουτ όμως του Robertson να φεύγει ψηλά. Στο 57′ ήταν η σειρά των Reds να σημαδέψουν το οριζόντιο δοκάρι, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Trent Alexander από μακρινή θέση! Η Liverpool ήταν καλύτερη και στο δεύτερο μέρος από τους Foxes, πίεσαν για το γκολ και η προσπάθεια τους ανταμείφθηκε στο 67′, όταν ο Bobby Firmino έλαβε την πάσα του Trent εντός περιοχής και βρήκε με μια καταπληκτική ασίστ τον Salah, για να σκοράρει ο Αιγύπτιος με υπέροχο αριστερό πλασέ! Οι Reds έκαναν την δεύτερη αλλαγή τους στο 75′ με την είσοδο του Chamberlain, αντί του Jones και η συνέχεια δεν ήταν η ιδανική για την ομάδα του Jürgen Klopp. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Maddison από πλάγια θέση στο 78′. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, επειδή αρχικά δόθηκε οφσάιντ, με το γκολ εν τέλει να μετράει κανονικά. Μόλις λίγα λεπτά πέρασαν και η Leicester έκανε την ολική ανατροπή, μετά από ασυνεννοησία και μεγάλο λάθος των Kabak και Alisson. Η μπάλα στρώθηκε στον Vardy και φυσικά ο επιθετικός των Foxes σκόραρε εύκολα για το 2-1. Ο Vardy έχασε από κοντά την ευκαιρία, για να κάνει το 3-1 στο 84′, ωστόσο αυτό έγινε μόλις ένα λεπτό αργότερα με τέρμα του Barnes, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση και δεν μπόρεσε κανείς να τον σταματήσει.

Leicester: Schmeichel, Soyuncu, Evans, Amartey, Pereira, Ndidi, Tielemans (Choudhury 87′), Albrighton (Perez 74′), Maddison, Barnes, Vardy

Έμειναν στον πάγκο: Ward, Fuchs, Mendy, Thomas, Daley-Campbell, Under, Inheanacho

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Kabak, Henderson, Robertson, Wijnaldum (Shaqiri 87′), Milner (Thiago17′), Jones (Oxlade-Chamberlain 75′), Salah, Mane, Firmino

Έμειναν στον πάγκο: Adrian, Phillips, N.Williams, R.Williams, Τσιμίκας, Clarkson

Επόμενος αγώνας για τους Reds το βράδυ της Τρίτης εναντίον της RB Leipzig.