Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 1/1/1992 Ποδαρικό με «κόψιμο» της Sheffield Utd (vid)

Σαν σήμερα: 1/1/1992 Ποδαρικό με «κόψιμο» της Sheffield Utd (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Graeme Souness θα κερδίσουν την Sheffield Utd στο Anfield για το πρωτάθλημα, με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Κόκκινοι θα βρεθούν πίσω στο σκορ, όταν στο 32′ σε ένα ατυχές κόψιμο της μπάλας από τον Jan Molby, ο Brian Deane επωφελήθηκε της στιγμής και σημείωσε το 0-1 για τις «Λεπίδες».

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Reds ανέκαμψαν πλήρως και ανέτρεψαν το σε βάρους σκορ με γκολ των Ray Houghton από ασίστ του Steve McManaman στο 52′ και Dean Saunders από ασίστ και πάλι του Steve McManaman στο 79′, δίνοντας έτσι τη νίκη στους γηπεδούχους και κάνοντας ποδαρικό με το δεξί, στην χρονιά που η Liverpool συμπλήρωνα 100 χρόνια από την ίδρυση της.

Το παιχνίδι στο Anfield εκείνο το μεσημέρι Τετάρτης παρακολούθησαν 35.993 θεατές και διαιτητής ήταν P. L. Wright.