Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 30/12/2006 Τελευταίο Κόκκινο γκολ για Luis Garcia (vid)

Σαν σήμερα: 30/12/2006 Τελευταίο Κόκκινο γκολ για Luis Garcia (vid)

Το τελευταίο του γκολ με την famous Red shirt θα σημείωνε σαν σήμερα ο Luis Garcia, σε παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Tottenham στο White Hart Lane.

Σε ένα παιχνίδι εναρμονισμένο με την καιρική κατάσταση εκείνο το απόγευμα, οι δύο ομάδες έχασαν βροχή τις ευκαιρίες για γκολ. Οι Κόκκινοι τελικά στάθηκαν τυχεροί αφού προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το κοντινό σουτ του Luis Garcia, γκολ το οποίο έμελλε να χωρίσει τις δύο ομάδες ως το τέλος της συνάντησης.

Το γκολ αυτό του Ισπανού διεθνή μεσοεπιθετικού άσσου, ήταν το 30ο του και τελευταίο του με την φανέλα των Reds καθώς το επόμενο καλοκαίρι επέστρεψε στην Ισπανία. Με τη νίκη τους οι Κόκκινοι «ντουμπλάρισαν» τις νίκες τους επί των αντιπάλων τους εκείνη την χρονιά (είχαν κερδίσει 3-0 οι Reds στο Anfield), το οποίο το έκαναν για 12η φορά επί των Spurs.

Στο White Hart Lane εκείνο το Σαββατιάτικο μεσημέρι βρε΄θηκαν 36.170 θεατές και διαιτητής ήταν ο Mark Halsey.