Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 5/10/1997 Νίκη επί Chelsea με hat trick Patrik Berger (vid)

Σαν σήμερα: 5/10/1997 Νίκη επί Chelsea με hat trick Patrik Berger (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Roy Evans θα κερδίσουν την Chelsea στο Anfield για το πρωτάθλημα, με τον Patrik Berger να σημειώνει hat trick και να κλέβει τις εντυπώσεις.

Ο Τσέχος διεθνής μεσοεπιθετικός θα ανοίξει το σκορ στο 20′ από ασίστ του Paul Ince, για να ισοφαρίσουν οι Blues δύο λεπτά αργότερα με τον Gianfranco Zola (22′). Οι φιλοξενούμενοι θα μείνουν με 10 παίκτες τέσσερα λεπτά μετά την ισοφάριση, αφού ο Bernard Lambourde αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του «γνωστού» διαιτητή David Elleray (26′).

Στο 35′ ο Patrik Berger θα βάλει μπροστά στο σκορ τους Κόκκινους, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Stig Igne Bjornebye, κλείνοντας έτσι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσέχος μεσοεπιθετικός έκανε το 3-1 για τους Reds στο 57′ από ασίστ του Steve McManaman, ολοκληρώνοντας το hat trick του. Οι Κόκκινοι δεν σταμάτησαν και στο 64′ ο «God» Robbie Fowler θα γράψει το 4-1 από ασίστ του σκόρερ Patrik Berger.

Οι Λονδρέζοι θα συμμαζέψουν κάπως την εικόνα τους , μειώνοντας σε 4-2 με πέναλτι του Gustavo Poyet στο 85′.

Το παιχνίδι στο Anfield παρακολούθησαν 36.647 θεατές.

Στο παρακάτω video, μπορείτε να δείτε τα γκολ της συνάντησης στο χρονικό σημείο 3′:23″:

Σαν σήμερα: 5/10/1997 Νίκη επί Chelsea με hat trick Patrik Berger