Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 16/4/2001 Επική νίκη με Everton στις καθυστερήσεις (vid)

Σαν σήμερα: 16/4/2001 Επική νίκη με Everton στις καθυστερήσεις (vid)

Σαν σήμερα οι Reds πετυχαίνουν μία επική νίκη επί των «γειτόνων», την Everton, στις καθυστερήσεις με ένα απίστευτο κτύπημα φάουλ του Gary McAllister.

Το παιχνίδι έγινε Μ. Δευτέρα και η νίκη αυτή εκτός έδρας, ήταν η 1η σε 11 χρόνια! Το σκορ άνοιξε ο Emile Heskey μόλις στο 4′ της συνάντησης, για να ισοφαρίσει ο Duncan Ferguson για τους γηπεδούχους στο 42′.

Προβάδισμα ξανά στο σκορ για τους Reds με τον αμυντικό της Ομάδας μας Markus Babbel στο 58′. Στην πορεία του παιχνιδιού ο Robbie Fowler θα χάσει πέναλτι με το να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και ο Igor Biscan θα αποβληθεί με 2η κίτρινη κάρτα στο 78′.

Το παιχνίδι θα γίνει ακόμα πιο συναρπαστικό με τα «Ζαχαρωτά» να ισοφαρίζουν σε 2-2, με γκολ του David Unsworth από κτύπημα πέναλτι στο 83′.

Τη νίκη οι Reds θα πάρουν στις καθυστερήσεις, με ένα απίστευτο κτύπημα φάουλ του Gary McAllister, από απόσταση 44 γιαρδών!!! Το γκολ αυτό για τον Macca, ήταν το 100ο του στην κατηγορία.

Το καταπληκτικό αυτό Merseyside derby παρακολούθησαν στο Goodison Park 40.260 θεατές και διαιτητής ήταν ο Jeff Winter.