Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Νύχτα ντροπής στο Anfield και FA Cup τέλος

Νύχτα ντροπής στο Anfield και FA Cup τέλος

To Anfield έγινε μάρτυρας ένας οδυνηρού αποκλεισμού και μίας ντροπιαστικής εμφάνισης για 70 λεπτά από τη γηπεδούχο ομάδα  και κάπως έτσι η West Brom ούτε στην τέταρτη συνάντηση με τη Liverpool στο θεσμό κατάφερε να αποκλειστεί από τους Reds. Μετά από 19 παιχνίδια αήττητη στο γήπεδο της σε όλες τις διοργανώσεις, η ομάδα του Klopp έκανε μία εμφάνιση πιο προβληματική και από εκείνη απέναντι στη Swansea και έχασε με κάτω τα χέρια από τους Baggies. O Alan Pardew ούτε τώρα έχασε στο Anfield από τον Jurgen Klopp, του οποίου το σύνολο απογότευσε στο έπακρο όχι μόνο με την εμφάνιση αλλά κυρίως με την απάθειά του να προσπαθήσει να αλλάξει πράγματα όταν τα πράγματα είχαν στραβώσει. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και η χρήση του VAR , το οποίο χρησιμοποιήθηκε σε τρεις κυρίως περιπτώσεις με καθοριστική επίδραση. Το ματς :

Α Ημίχρονο :

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τη Liverpool καθώς μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το πρώτο γκολ του Firmino στο FA Cup. Ο Evans εσφαλμένα θεώρησε πως ο Foster θα βγει για την κάθετη πάσα προς τον Salah, o Αιγύπτιος πλάσαρε, ο Foster απέκρουσε και ο Firmino με φανταστικό λόμπα καθώς ερχόταν άνοιξε το σκορ. Μόλις όμως 66 δεύτερα μετά η West Brom ισοφάρισε. Η μπάλα χάθηκε στο κέντρο από αμέλεια του Wijnaldum , ο Brunt έκανε μέτρα τη μπάλα χωρίς να τον κόψει κάποιος και έκοψε στον Rodriguez που εκμεταλλεύτηκε το κακό spacing των αμυντικών των γηπεδούχων και το «screen» του Robson Kanu στο Trent , που δεν έφθασε στη διεκδίκηση και σκότωσε τον Mignolet με καταπληκτικό σουτ ψηλά στη γωνία.  Αμέσως μετά η απόλυτα κοιμώμενη Liverpool δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Η μπάλα κυκλοφορεί πάλι μα άνεση γύρω από την περιοχή αφού ο Can επί αρκετά μέτρα δεν κατάφερε να πάρει την μπάλα από τον Krychowiak , η παράλληλη σέντρα γίνεται με τον Trent θεατή και ο Rodriguez μέσα από την περιοχή πλασάρει με περίσσεια άνεση για το 1-2 με τους αμυντικούς των «Κόκκινων» είτε να κοιτούν είτε να έχουν άλλα μαρκαρίσματα. Στο 19ο λεπτό, η West Brom σκόραρε και τρίτη φορά από κόρνερ ωστόσο το VAR που εισήχθη για πρώτη φορά στο Anfield λειτούργησε υπέρ των Reds καθώς ο Barry δεν άφησε οπτικό πεδίο στον Mignolet για την κεφαλιά του Dawson. Αμέσως μετά, το VAR έκανε πάλι τη δουλειά του με τον referee Pawson να μην έχει ξεκάθαρη κρίση από το διαιτητή Marriner (βρίσκεται πολύ μακριά από το γήπεδο και συννενοούνται με ενδοεπικοινωνία αφού επιβλέπει το video) και αφού είδε ο ίδιος τη φάση έδωσε πέναλτι στη Liverpool για κράτημα του Barry στο Salah. Ο Firmino ωστόσο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και η ευκαιρία για την ισοφάριση χάθηκε σε μία ακόμη άστοχη εκτέλεση πέναλτι στη φετινή σεζόν για τη Liverpool.  Στο 31, ο Firmino έχασε νέα καταπληκτική ευκαιρία με τον Salah να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να γίνεται δέκτης ψηλής μεταβίβασης και παρότι πέρασε τον Foster ήταν πολύ πλάγια και για αυτό πάσαρε στον Firmino ο οποίος όμως δεν ισοφάρισε εξαιτίας της εξαιρετικής προβολής του Evans. Στο 36, το καλό σουτ του Alexander Arnold εκτός περιοχής κατέληξε στην αγκαλία του Foster. Η West Brom έχασε μέσα σε πέντε λεπτά τραυματίες τους Gibbs και Robson Kanu και το ματς σου έδινε την εντύπωση πως παιζόταν επί ώρες με όσα συνέβησαν μόνο στα πρώτα 40 λεπτά. Στο 45 ο Salah απείλησε με σπριντ και τελείωμα στην εξωτερική μεριά των δικτύων μετά από κλέψιμο του Firmino στο κέντρο και γρήγορη πάσα. Στο 46ο όμως, το VAR δεν αρνήθηκε στη West Brom το 1-3. Ο Rodriguez πάλι ήταν ανενόχλητος στην άκρη της περιοχής αφού έσπασε το τεχνικό offside που δεν έβγαλε σωστά η άμυνα των Reds και η σέντρα που έβγαλε δεν αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά από τον Matip , ο οποίος όμως έχει κάνει εν τέλει επαφή και χρεώθηκε το αυτογκόλ. Ημίχρονο 1-3 σε ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο για τον Klopp και τους παίκτες του σε συνέχεια της κακής εμφάνισης στην Ουαλία απέναντι στη Swansea. H Liverpool πλήρωσε ακριβά τα τεράστια κενά ανάμεσα στην αμυντική της γραμμή και την τριάδα του κέντρου αλλά και τη χαλάρωση που ξανά επέδειξε αμυντικά, τόσο συλλογικά όσο και ατομικά. Ενδεικτικό της εικόνας της Liverpool το γεγονός πως η τελευταία ομάδα που σκόραρε τρία γκολ στο Anfield σε ένα ημίχρονο ήταν η Real Madrid σε 45 λεπτά το 2014 και οι Baggies το πέτυχαν σε 49 λεπτά ενώ για πρώτη φορά μετά τον Ιανουάριο του 2007 η ομάδα μας δέχτηκε σε δύο διαδοχικά εντός έδρας παιχνίδια 3 γκολ.

Πάρτυ στο τερέν του Anfield έστησαν οι παίκτες του Pardew ειδικά στο πρώτο ημίχρονο

Β Ημίχρονο :

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Heghazi να γλυτώνει την αποβολή. Ο Αιγύπτιος με τη σχάρα βρήκε γεμάτα τον αστρἀγαλο του Firmino ωστόσο ο Pawson δεν άσκησε πειθαρχικό έλεγχο στον αμυντικό των φιλοξενούμενων. Η Liverpool εξακολουθούσε να τελεί σε σοκ από το πρώτο ημίχρονο και έκανε τα πάντα με νευρικότητα. Αποτέλεσμα; Δεν μπορούσε να πιέσει, δεν έφτιαχνε φάσεις. Ο Klopp μέχρι και αυτός καθιστός και παθητικός στον πάγκο. Ο Phillips στο 64 απείλησε σε κόντρα επίθεση και ένας εναντίον ενός με τον Matip και ο Klopp έκανε τριπλή αλλαγή με τους Milner, Henderson και Ings να παίρνουν τη θέση των Can, Chamberlain και Mane. Η πρώτη καλή στιγμή της Liverpool στο δεύτερο μέρος ήρθε με το σουτ του Milner μέσα από την περιοχή στο 73ο λεπτό , το οποίο απέκρουσε ο Foster σταθερά. Αμέσως μετά, το σουτ του Dany Ings από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή απέκρουσε πάλι ο Foster. Στο 77, ο Μο Salah εκμεταλλεύτηκε τη δεύτερη μπάλα που κόλλησε στην περιοχή από τη σέντρα του Trent και πλάσαρε για το 2-3 και το 25ο γκολ του στη σεζόν.  Ο Danny Ings ήταν πολύ θετικός και με την ενέργεια του έδωσε μία σπιρτάδα στη Liverpool που είδε και το Anfield να ξυπνά μετά το 2-3. Ωστόσο το σκορ δεν έμελε να αλλάξει και οι Reds έχασαν πολύ άδοξα έναν βασικό τους στόχο μέσα στη χρονιά και ίσως την καλύτερή τους ευκαιρία για να κατακτήσουν κάποιον τίτλο. Τα παιχνίδια όμως δεν σταματού και η Huddersfield περιμένει την Τρίτη. Ελπίζουμε να δούμε μία ανασύνταξη. Διότι το κλίμα θα είναι παγωμένο και στραβωμένο. YNWA!