Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 6/2/1982 Τεσσάρα στους Tractor Boys (vid)

Σαν σήμερα: 6/2/1982 Τεσσάρα στους Tractor Boys (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Bob Paisley θα κερδίσουν την Ipswich Town στο Anfield για το πρωτάθλημα, συνεχίζοντας την πορεία τους προς την κατάκτηση του 13ου τους τίτλου.

Οι Κόκκινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και σχεδόν στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου, είχαν «καθαρίσει» αφού με γκολ των Terry McDermott στο 14′ και Ian Rush στο 17′, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Kenny Dalglish και συγκεκριμένα στο 44′ έγραψε το 3-0, σβήνοντας από το μυαλό των φιλοξενουμένων, οποιαδήποτε σκέψη για ανατροπή.

Το ‘κερασάκι» της συνάντησης έβαλε ο Ronnie Whelan με γκολ του στο 57’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Reds. Με τη νίκη τους αυτή, οι Κόκκινοι θα ανέβουν στην 3η θέση της βαθμολογίας, συνεχίζοντας το κυνήγι του 13ου τίτλου τους εκείνη τη χρονιά.

Το παιχνίδι στο Anfield παρακολούθησαν 41.316 θεατές και διαιτητής ήταν ο A. Saunders.