Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 27/11/2003 Δύσκολη νίκη – πρόκριση επί Steaua (vid)

Σαν σήμερα: 27/11/2003 Δύσκολη νίκη – πρόκριση επί Steaua (vid)

Σαν σήμερα οι Κόκκινοι του Gerard Houllier, θα κερδίσουν δύσκολα την Steaua Bucureşti στο Anfield για τον 2ο γύρο του κυπέλλου UEFA 2003/04.

Οι Reds είχαν να αντιμετωπίσουν ένα καλό και επικίνδυνο σύνολο, όπως ήταν οι Ρουμάνοι, κάτι που τους είχαν δείξει και στο 1ο παιχνίδι στο Βουκουρέστι. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, παρ’ όλο που και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κόκκινοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ, με κεφαλιά του Harry Kewell στο 48′ και έπειτα από σέντρα του Steven Gerrard. Το 1-0 έμεινε ως το τέλος και σε συνδυασμό με το 1-1 του Βουκουρεστίου, έδωσε την πρόκριση στους Reds για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης. Η νίκη αυτή της Ομάδας μας, ήταν η 50η στον θεσμό αυτό.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν 42.837 θεατές και «άρχοντας» της συνάντησης ήταν ο Γερμανός F. Meyer.