Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Θεέ μου τι ζήσαμε στην Πόλη! (25.5.2005 +VID)

Θεέ μου τι ζήσαμε στην Πόλη! (25.5.2005 +VID)

Σαν σήμερα, η Liverpool έκανε στην Πόλη μία ανατροπή απέναντι στη Milan  που την έβαλε για πάντα στα ιστορικά βιβλία, στις καρδιές πολλών φιλάθλων του ποδοσφαίρου αλλά και «γέννησε» πολλούς νέους φίλους της ομάδας. Παρότι έχανε με 1-0 μετά από λίγα δεύτερα, παρότι έχανε με 3-0 ημίχρονο, η Liverpool του Rafa Benitez σε 9 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε σε 3-3 χάρη σε τέρματα των Steven Gerrard, Vladimir Smicer και Xabi Alonso και στη διαδικασία των πέναλτι πήρε ένα ανέλπιστο για 45 λεπτά τρόπαιο, το οποίο ήταν και το 5ο Ευρωπαικό Κύπελλο Πρωταθλητριών ομάδων ή Champions League της ιστορίας της! Παρακάτω οι ενδεκάδες των δύο ομάδων αλλά και τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού :

AC Milan: Dida, Cafu, Maldini, Stam, Nesta, Gattuso (Rui Costa 112), Seedorf (Serginho 86), Pirlo, Kaka, Shevchenko, Crespo (Tomasson 85).
Αλλαγές που δεν χρησιμοποιήθηκαν: Abbiati, Kaladze, Costacurta, Dhorasoo.

Liverpool: Dudek, Finnan (Hamann 46), Traore, Hyypia, Carragher, Riise, Gerrard, Luis Garcia, Alonso, Kewell (Smicer 23), Baros (Cisse 85).
Αλλαγές που δεν χρησιμοποιήθηκαν: Carson, Josemi, Nunez, Biscan.

Το έπος της Πόλης έγραψε σαν σήμερα η Liverpool!