Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 14/1/1981 Πρώτο βήμα για Τελικό με Ray Kennedy (vid)

Σαν σήμερα: 14/1/1981 Πρώτο βήμα για Τελικό με Ray Kennedy (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Bob Paisley θα κερδίσουν την Manchester City στο Maine Road (το παλιό γήπεδο της City), στον 1ο ημιτελικό του League Cup, με τον Ray Kennedy να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα.

Οι Κόκκινοι στο πρώτο ημίχρονο εκτός από τους Πολίτες, είχαν να αντιμετωπίσουν την πολύ δυνατή βροχή και τον αέρα, καιρικά φαινόμενα που έκαναν τις προσπάθειες τους για γκολ να αποδιοργανώνονται.

Το σκηνικό δεν άλλαξε κατά πολύ στο δεύτερο ημίχρονο κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, στο 81′ ο Terry McDermott σέντραρε στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων πιάνοντας τους «στον ύπνο», όπου πετάχτηκε ανάμεσα στους αμυντικούς ο Ray Kennedy και με άψογο πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από το σώμα του Joe Corrigan, σημειώνοντας το τελικό 0-1.

Με το σκορ αυτό οι Reds πήραν προβάδισμα για τον επαναληπτικό στο Anfield και πλεονέκτημα για τον Τελικό του θεσμού της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι στο Maine Road παρακολούθησαν εκείνο το βράδυ Τετάρτης 48.045 θεατές και διαιτητής ήταν ο A.W. Grey.