Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 9/12/2006 Νίκη επί Fulham με ιστορικό ρεκόρ Reina (vid)

Σαν σήμερα: 9/12/2006 Νίκη επί Fulham με ιστορικό ρεκόρ Reina (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Rafa Benitez θα κέρδιζαν την Fulham στο Anfield για το πρωτάθλημα, με τον Pepe Reina να καταγράφει ένα ιστορικό ρεκόρ με την famous Red shirt.

Οι Κόκκινοι θα δυσκολευτούν στο πρώτο ημίχρονο με τους Λονδρέζους, οι οποίοι αμύνθηκαν εξαιρετικά και κράτησαν το μηδέν στην άμυνά τους.

Στο δεύτερο μέρος, η κατάσταση άλλαξε όταν στο 54′ ο Steven Gerrard εκτέλεσε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Cottagers Jan Laštůvka αλλά ο Μεγάλος Αρχηγός αντέδρασε άμεσα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Λονδρέζων γράφοντας το 1-0.

Από εκεί κι έπειτα όλα πήραν τον δρόμο τους. Το 2-0 σημείωσε ο Jamie Carragher από ασίστ κεφαλιά του Daniel Agger στο 60′, το μόλις 3ο του γκολ πρωταθλήματος σε 306 εμφανίσεις στην διοργάνωση!

Έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Daniel Agger θα δώσει ασίστ στον Luis Garcia, ο οποίος με κεφαλιά θα γράψει το 3-0 (66′), για να κλείσει το σκορ ο Mark Gonzalez με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ στο 90′.

Το μηδέν παθητικό ήταν ένα ακόμα για τον Pepe Reina, που συμπλήρωσε 28 στο σύνολο σε 50 παιχνίδια πρωταθλήματος, γεγονός που τον έβαζε στην 1η θέση της σχετικής λίστας των Κόκκινων τερματοφυλάκων. Για να τονίσουμε το επίτευγμά του, το προηγούμενο ρεκόρ το κατείχε ο Ray Clemence!

Παρακάτω σας παραθέτουμε όλη την λίστα των Red goalkeepers, με πόσα παιχνίδια είχαν μηδέν παθητικό (Clean Sheets) και πόσα γκολ είχαν δεχθεί (Goals Conceded) σε 50 παιχνίδια πρωταθλήματος:

Arthur Riley – Clean Sheets: 8, Goals Conceded: 95

Το παιχνίδι στο Anfield παρακολούθησαν 43.189 θεατές και διαιτητής ήταν ο U. D. Rennie.

Στο 5′:03″ του παρακάτω video, μπορείτε να δείτε τα γκολ των Reds:

Σαν σήμερα: 9/12/2006 Νίκη επί Fulham με ιστορικό ρεκόρ Reina