Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 9/11/1994 Ανατροπή στο άψε-σβήσε & νίκη με Chelsea (vid)

Σαν σήμερα: 9/11/1994 Ανατροπή στο άψε-σβήσε & νίκη με Chelsea (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Roy Evans θα κερδίσουν την Chelsea στο Anfield για το πρωτάθλημα, με τον «God» Robbie Fowler να ανατρέπει το σκορ σε δύο λεπτά.

Οι Blues του Λονδίνου προηγήθηκαν μόλις στο 3′ με τον John Spencer, για να αναλάβει δράση ο «God» Robbie Fowler και να ανατρέψει το σε βάρος των Reds σκηνικό, μέσα σε 2 λεπτά! Αρχικά θα ισοφαρίσει στο 9′ από ασίστ του Jan Molby, για να βάλει μπροστά τους Κόκκινους στο αμέσως επόμενο λεπτό (10′) από ασίστ του Rob Jones.

Το τελικό 3-1 γράφτηκε πολύ νωρίς (25′) με τον Neil Ruddock να χρίζεται σκόρερ από ασίστ του Stig Igne Bjornebye. Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τους Κόκκινους στην 3η θέση, 1 βαθμό πίσω από την 2η Blackburn Rovers & 4 από την πρωτοπόρο Newcastle Utd.

Το παιχνίδι στο Anfield εκείνο το βράδυ Τετάρτης, παρακολούθησαν 32.885 θεατές και διαιτητής ήταν ο «γνωστός» Graham Poll.

Στο 9′:37″ του video που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε τα γκολ των Reds:

Σαν σήμερα: 9/11/1994 Ανατροπή στο άψε-σβήσε & νίκη με Chelsea