Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 30/4/2005 Η «ρουκέτα» του Gerrard με Middlesbrough (vid)

Σαν σήμερα: 30/4/2005 Η «ρουκέτα» του Gerrard με Middlesbrough (vid)

Ένα από τα καταπληκτικότερα γκολ της καριέρας του θα σημείωνε σαν σήμερα ο Steven Gerrard με αντίπαλο την Middlesbrough στο Anfield για το πρωτάθλημα.

Η Boro προηγήθηκε με τον Nemeth μόλις στο 4ο λεπτό, όμως ο Steven Gerrard, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου άφησε για τα καλά το στίγμα του. Στο 53ο λεπτό, ο Stevie G έκανε το κοντρόλ μετά από μία μακρινή μπαλιά, άφησε τη μπάλα να σκάσει μπροστά του και εξαπέλυσε ένα πραγματικό τηλεκατευθυνόμενο κεραυνό, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, το οποίο καρφώθηκε με δύναμη στο «Γ» της εστίας του μετέπειτα Κόκκινου Brad Jones.

Στο παιχνίδι αυτό ο John Arne Riise συμπλήρωσε 200 εμφανίσεις με την Κόκκινη φανέλα, ενώ με την αντίπαλη ομάδα αγωνίσθηκε και ο μετέπειτα Κόκκινος Bolo Zenden.

Η συνάντηση έληξε ισόπαλη 1-1 αλλά στη μνήμη όλων έμεινε το απίστευτο γκολ του Μεγάλου Αρχηγού. Το γκολ αυτό απόλαυσαν στο Anfield 43.250 θεατές και διαιτητής ήταν ο Phil Dowd.