Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Lallana : «Ανταποκρινόμαστε στην πίεση»

Lallana : «Ανταποκρινόμαστε στην πίεση»

Την πεποίθησή του πως η Liverpool έχει ανταποκριθεί σε καταστάσεις υψηλής πίεσης μέσα στη σεζόν εξέφρασε ο Adam Lallana. Ο Άγγλος μέσος που έχει μεταμορφωθεί προς το καλύτερο φέτος και έχει γίνει ένα υπερπολύτιμο γρανάζι στη μηχανή της ομάδας, θεωρεί πως εκείνος και οι συμπαίκτες έχουν σταθεί συχνά φέτος στο ύψος των περιστάσεων :

« Ασφαλώς υπάρχει πίεση αλλά πολλές φορές υπήρξε υψηλή πίεση φέτος και ανταποκριθήκαμε. Η νίκη επί της Arsenal μετά τη Leicester και η νίκη επί της Tottenham μετά την ήττα από τη Hull. Yπήρχε μεγάλη πίεση και τα παιδιά απάντησαν με δύο μεγάλες εμφανίσεις. Υπήρχε μεγάλη πίεση απένανι στη West Ham ιδιαίτερα μετά τα αποτελέσματα της προηγούμενης μέρας. Αλλά αυτό που μου άρεσε ήταν η ψυχραιμία σε όλη την ομάδα. Δείξαμε μεγάλο επαγγελματισμό με την προσέγγιση μας. Υπήρχε ισορροπία μεταξύ του να μην ξεφύγουμε αλλά να είμαστε και ανταγωνιστικοί. Ξέρουμε τη δουλειά αυτό το Σαββατοκύριακο και εμπιστευόμαστε τους εαυτούς μας. Δεν πρέπει να σταματήσουμε να επιμένουμε αν δεν μπει κάποιο γκολ στα πρώτα 15-20 λεπτά. Με τη West Ham δεν σκοράραμε στα πρώτα 35 λεπτά. Πρέπει να εμπιστευτούμε την ικανότητά μας. Οι οπαδοί ξέρουν τη δουλειά τους. Δεν είναι ηλίθιοι ούτε χρειάζονται παρότρυνση από εμάς. Είμαι σίγουρος θα έχουν υπομονή όπως εμείς. Μας έχουν βοηθήσει όλη τη χρονιά και θα τους χρειαστούμε και την Κυριακή.» δήλωσε ο Άγγλος διεθνής μέσος.