Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 25/4/1987 Νίκη επί Everton με ρεκόρ Ian Rush (vid)

Σαν σήμερα: 25/4/1987 Νίκη επί Everton με ρεκόρ Ian Rush (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Kenny Dalglish θα κερδίσουν την Everton στο Anfield σε ένα ακόμα Merseyside derby, με τον Ian Rush να καταγράφει ένα ρεκόρ καριέρας.

Οι Κόκκινοι θα ανοίξουν το σκορ με σουτ έξω από την περιοχή του πρώην Evertonian Steve McMahon στο 9′, για να ισοφαρίσει ο Kevin Sheedy για τα Ζαχαρωτά στο 15′. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ian Rush θα ξαναβάλει τους Reds μπροστά στο σκορ με 2-1 (45′).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εξαιρετική απόδοση απέναντι στους μετέπειτα πρωταθλητές Αγγλίας, θα επιβραβευθεί με ένα ακόμα γκολ από τον Ian Rush στο 85′, που ήταν και το τελικό σκορ της συνάντησης.

Με τα δύο του αυτά γκολ, ο Ian Rush ισοφάρισε τα 19 τέρματα του Dixie Dean της Everton σε Merseyside derby.

Στο Anfield εκείνο το Σαββατιάτικο απόγευμα βρέθηκαν 44.827 θεατές και διαιτητής ήταν N. Midgley.