Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 26/11/1989 Νίκη με Arsenal στο Anfield και κορυφή (vid)

Σαν σήμερα: 26/11/1989 Νίκη με Arsenal στο Anfield και κορυφή (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Kenny Dalglish, θα κερδίσουν την Arsenal στο Anfield για το πρωτάθλημα και θα πιάσουν τους Gunners στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Κόκκινοι θα κερδίσουν πέναλτι σε χέρι του Lee Dixon στο 24′, το οποίο θα εκτελέσει ο John Barnes αλλά θα αποκρούσει ο John Lukic. Δεν θα τα καταφέρει όμως εξ ίσου καλά στο καταπληκτικό σουτ του Steve McMahon στο 30′, που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο, οι Reds θα κάνουν το 2-0 με τον John Barnes στο 65′ και τους Κανονιέρηδες να μειώνουν σε 2-1 με τον Alan Smith στο 79′, που ήταν και το τελικό σκορ.

Με αυτή τους τη νίκη οι Κόκκινοι, έπιασαν τους Κανονιέρηδες στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας κι ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το παιχνίδι στο Anfield παρακολούθησαν 35.983 θεατές και διαιτητής της συνάντησης ήταν ο M. G. Peck.