Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 3/11/1998 Κόκκινη πρόκριση στο Mestalla (vid)

Σαν σήμερα: 3/11/1998 Κόκκινη πρόκριση στο Mestalla (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Gerard Houllier θα αποσπάσουν ισοπαλία στο Mestalla από την Valencia για το Κύπελλο UEFA & θα προκριθούν στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Οι Κόκκινοι θα βρεθούν πίσω στο σκορ από γκολ του Claudio López στο 45′, για να το «γυρίσουν» μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος, με γκολ των Steve McManaman στο 81′ και Patrik Berger 86′. Όμως στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης και από κτύπημα φάουλ του Claudio López, η μπάλα θα κτυπήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του David James, από εκεί στην πλάτη του Κόκκινου τερματοφύλακα και θα καταλήξει στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 2-2.

Το σκορ αυτό και συνδυασμό με το 0-0 στο Anfield, έδωσε την πρόκριση στους Κόκκινους, που στο 90′ είδαν τους Steve McManaman &  Paul Ince, να αποβάλλονται από το παιχνίδι, παρέα με τον Amadeo Carboni των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν 53.000 θεατές και διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Γάλλος G. Veissière.