Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Την Κυριακή για την κούπα ο Henderson!

Την Κυριακή για την κούπα ο Henderson!

Στον τελικό του Euro 2020 προκρίθηκε και η εθνική Αγγλίας του Jordan Henderson, μετά τη νίκη της με σκορ 2-1 επί της Δανίας στην παράταση το βράδυ της Τετάρτης και θα προσπαθήσει να κερδίσει το πρώτο της Ευρωπαϊκό τρόπαιο την Κυριακή κόντρα στην Ιταλία.

Η Δανία μπορεί να άνοιξε το σκορ με το καταπληκτικό φάουλ του Damsgaard στο 30ο λεπτό, όμως δέχθηκε την ισοφάριση 9 λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Kjaer και λύγισε στην παράταση, με την Αγγλία να προηγείται με γκολ του Harry Kane στο 104′, ο οποίος σκόραρε με το ριμπάουντ, μετά από άστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Hendo των Reds πέρασε στο ματς στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης αντί του Declan Rice και συνέβαλε με τον δικό του τρόπο στην νίκη-πρόκριση της Αγγλίας στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Αγγλία και Ιταλία θα αναμετρηθούν το βράδυ της Κυριακής στο Wembley.