Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Βασικός και αρχηγός ο Konate στην ήττα της Γαλλίας

Βασικός και αρχηγός ο Konate στην ήττα της Γαλλίας

O Ibrahima Konate σε δράση με την U-21 της εθνικής Γαλλίας.

Τον πρώτο του και τελευταίο αγώνα στην τελική φάση του EURO U21 έδωσε ο νέος αμυντικός της Liverpool, Ibrahima Konate το απόγευμα της Δευτέρας με την εθνική ομάδα της Γαλλίας U21 κόντρα στην αντίστοιχη της Ολλανδίας.

Ο 22χρονος στόπερ ξεκίνησε βασικός στον αγώνα και αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά, όντας μάλιστα ο αρχηγός της εθνικής Γαλλίας, η οποία όμως ηττήθηκε από τους Oranje με σκορ 2-1

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με το τέρμα του νέου παίκτη της Bayern Munich, Dayot Upamecano στο 23′, όμως οι Ολλανδοί επέστρεψαν και ισοφάρισαν αρχικά με τον Boadu στο 51′, για να κάνουν την ολική ανατροπή με γκολ του ίδιου παίκτη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Konate μετά τον αποκλεισμό της Γαλλίας, θα έχει έξι εβδομάδες ξεκούρασης, πριν την έναρξη της Κόκκινης προετοιμασίας στις 12 Ιουλίου στο The AXA Training Centre.