Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 20/2/1982 Νίκη επί Coventry City & ρεκόρ βαθμών (vid)

Σαν σήμερα: 20/2/1982 Νίκη επί Coventry City & ρεκόρ βαθμών (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Bob Paisley θα κερδίσουν την Coventry City στο Anfield στο πρωτάθλημα, συγκεντρώνοντας ρεκόρ βαθμών στην κατηγορία.

Οι Κόκκινοι πήραν παραμάζωμα από την αρχή του παιχνιδιού τους «Γαλάζιους Ουρανούς» (παρατσούκλι της Coventry City) και πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, είχαν κλειδώσει τη νίκη. Μόλις στο 5′ ο Graeme Souness θα ανοίξει το σκορ, για να κάνει το 2-0 στο 13′ ο Dammy Lee. Στο 34′ ο Ian Rush θα σημειώσει το 3-0, βάζοντας «ταφόπλακα» στους Sky Blues την όποια σκέψη για προσπάθεια αντίδρασης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσαν ο ρυθμός και οι Reds ολοκλήρωσαν τον θρίαμβό τους με πέναλτι του Terry McDermott στο 64′, το οποίο κέρδισε ο Kenny Dalglish σε ανατροπή του από τον Paul Dyson.

Με τη νίκη τους οι Κόκκινοι έφθασαν τους 3002 βαθμούς στην 1η Κατηγορία και βρέθηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, 8 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Southampton αλλά και με 3 παιχνίδια λιγότερα.

Το παιχνίδι στο Anfield παρακολούθησαν 28.286 θεατές και διαιτητής ήταν ο G. Owen.