Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Προκρίθηκε στο EURO με αρχηγό τον Robertson η Σκωτία!

Προκρίθηκε στο EURO με αρχηγό τον Robertson η Σκωτία!

Μεγάλη πρόκριση για την εθνική ομάδα της Σκωτίας χθες το βράδυ, αφού με νίκη στη διαδικασία των πέναλτι επί της Σερβίας εξασφάλισε την παρουσία της στο EURO του καλοκαιριού, με τον Andrew Robertson να αγωνίζεται και στα 120 λεπτά της αναμέτρησης.

Με την κανονική διάρκεια, αλλά και την παράταση να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 1-1, οι Σκωτσέζοι πήραν την πρόκριση μετά από επικράτηση με 4-5 στα πέναλτι. Ο David Marshall απέκρουσε το πέναλτι του Mitrovic και έδωσε την πρόκριση στην χώρα του.

Η Σκωτία του Robbo θα οδηγηθεί στον τέταρτο όμιλο του EURO και θα κοντραριστεί με την Αγγλία, την Κροατία και την Τσεχία.

Από την άλλη, ο Marko Grujic έμεινε στον πάγκο.

Ως αλλαγή πέρασε ο Harry Wilson και στον πάγκο έμεινε ο Neco Williams στην ισοπαλία της Ουαλίας με τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, ενώ το ίδιο συνέβη και με τους Henderson και Kelleher στη φιλική νίκη της Αγγλίας επί της Ιρλανδίας.