Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Ισοπαλία με το ζόρι

Ισοπαλία με το ζόρι

Με το ζόρι ισοπαλία για Liverpool και Everton και Goodison Park. Reds και Toffees αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2, με το VAR να κάνει τα πάντα, για να μην ηττηθεί η ομάδα του Carlo Ancelotti στην έδρα της, μη αποβάλλοντας τον Pickford και ακυρώνοντας το γκολ του Jordan Henderson στις καθυστερήσεις.

Για την Liverpool βρήκαν δίχτυα οι Mane και Salah.

Α’ Ημίχρονο: Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα του Villa Park παρατάχθηκε η Liverpool στο Goodison Park, αφού οι Mane, Thiago, Henderson και Matip ξεκίνησαν βασικοί, με την ομάδα του Klopp να ξεκινά ιδανικά την αναμέτρηση, αφού προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης με το πλασέ του Sadio Mane! Ο Robertson μπήκε με καλή κίνηση στην περιοχή και έδωσε την τελική πάσα, για να σκοράρει εκείνος. Τρία λεπτά αργότερα οι Reds ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Pickford τραυμάτισε τον Virgil van Dijk με ένα δολοφονικό τάκλιν με τα δύο πόδια! Το πέναλτι τελικά δεν δόθηκε, αφού ο Ολλανδός ήταν σε θέση οφσάιντ, αλλά ούτε ο τερματοφύλακας της Everton τιμωρήθηκε! Ο Virgil van Dijk δεν μπόρεσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Joe Gomez στο 11′. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 16′ με τον Calvert-Lewin και βρήκαν την ισοφάριση στο 20′ με κεφαλιά του Keane, την οποία δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Adrian. Ο Pickford απέκρουσε το φάουλ του Trent Alexander-Arnold στο 25′, ενώ η Everton έκανε την πρώτη της αλλαγή στο 30′, με τον Godgfrey να αντικαθιστά τον τραυματία, Coleman. Στο 33′ και στο 34′ η Liverpool απείλησε δύο φορές, πρώτα με τον Thiago και έπειτα με τον Mane, με τα δύο σουτ να φεύγουν εκτός εστίας και το αδύναμο πλασέ του Salah στο 38′ να μπλοκάρεται από τον Pickford.

Β’ Ημίχρονο: Με δύο σουτ ξεκίνησαν στο δεύτερο μέρος οι Reds από Fabinho και Henderson, εκ των οποίων το δεύτερο αποτέλεσε μεγαλύτερη απειλή για τον Pickford. Μεγάλη στιγμή είχε και η Everton στο 59′ όταν η κεφαλιά του Richarlison κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας των Reds. Οι Toffees απείλησαν και στο 64′ με ένα χλιαρό όμως σουτ του James, το οποίο αποκρούστηκε από τον Adrian. Το επόμενο γκολ του Derby ήρθε τελικά από τους Reds! Ο Henderson γέμισε στην περιοχή, η μπαλιά του απομακρύνθηκε από την άμυνα της Everton, στρώθηκε στον Salah, για να γράψει ο Αιγύπτιος με αριστερό μονοκόμματο σουτ το 1-2 στο 72′! Οι Reds έχασαν σπουδαία ευκαιρία για το 1-3 με κεφαλιά του Matip, η οποία αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Pickford, όπως και το δυνατό σουτ του Salah στο 79′. Οι Reds δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το ματς και δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Calvert-Lewin στο 81′. Ο Digne έκανε την σέντρα, ο Robertson δεν πήδηξε και ο Άγγλος επιθετικός έκανε το 2-2. Η Liverpool έφτασε πολύ κοντά στο 2-3 αμέσως μετά την ισοφάριση, πρώτα με τον Mane και έπειτα με τον Jota που είχε περάσει αντί του Firmino. Η τελική κατάληξη ήταν άουτ. Στο 90ο λεπτό, η Everton δέχθηκε τελικά την κόκκινη κάρτα που έψαχνε από το πρώτο ημίχρονο. Την αντίκρισε ο Richarlison για ένα δολοφονικό τάκλιν στον Thiago. Εκείνη που βρήκε το γκολ που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα ήταν το νικητήριο στις καθυστερήσεις ήταν η Liverpool με τον Jordan Henderson, αλλά αυτό ακυρώθηκε για οφσάιντ (!) του Mane που έδωσε την τελική πάσα στον αρχηγό. Μια απόφαση που μόνο ως τραγική μπορεί να χαρακτηριστεί, με VAR και Michael Oliver να κάνουν τα πάντα, για να μην φύγει νικήτρια η ομάδα του Klopp από το Goodison Park.

Επόμενος αγώνας για τους Reds το βράδυ της Τετάρτης με αντίπαλο τον Ajax για το Champions League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Everton: Pickford, Coleman (Godfrey 22′), Keane, Mina, Digne, Allan, Doucoure (Iwobi 78′), Gomes, Rodriguez, Richarlison, Calvert-Lewin

Liverpool: Adrian, Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk (Gomez 11′), Robertson, Fabinho (Wijnaldum 90′), Thiago, Henderson, Salah, Mane, Firmino (Jota 78′)

Έμειναν στον πάγκο: Kelleher, Milner, Jones, Minamino