Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 23/9/1986 Τέσσερα από τα 10 στην Fulham ο McMahon! (vid)

Σαν σήμερα: 23/9/1986 Τέσσερα από τα 10 στην Fulham ο McMahon! (vid)

Σαν σήμερα ο Steve McMahon σκοράρει τέσσερις φορές εναντίον της Fulham, στη νίκη-ρεκόρ με 10-0 της Liverpool επί της Fulham για το League Cup στο Anfield.

Οι Cottagers στάθηκαν άτυχοι στην επίσκεψη τους στο Anfield εκείνο βράδυ Τρίτης, αφού έπεσαν σε μία Liverpool «διαστημική»! Ο ίδιος ο manager τους Ray Lewington, δήλωσε μετά το παιχνίδι πως «χάσαμε ίσως από την καλύτερη ομάδα στον Κόσμο!»

Το τρελό κόκκινο πάρτι ξεκίνησε μόλις στο 8′ με τον Ian Rush να ανοίγει το σκορ και τον John Wark να κάνει το 2-0, δύο λεπτά αργότερα. Στο 28′ ο Ronnie Whelan θα γράψει το 3-0, για να κλείσει το σκορ του 1ου ημιχρόνου ο Steve Mc Mahon στο 44′.

Στο 63′ και πάλι ο John Wark θα χρισθεί σκόρερ γράφοντας το 5-0, για να γράψει το 6-0 ο Steve Mc Mahon 3′ αργότερα. Ο ίδιος θα κάνει το 7-0 στο 71′ και στο 76′ ο Ian Rush θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 8-0. Ο Steve Mc Mahon στο 79′ θα γράψει το 9-0 κάνοντας τα προσωπικά του τέρματα 4 και ο Steve Nicol στο 83′ θα ολοκληρώσει το μαρτύριο των Λονδρέζων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Steve Mc Mahon έχασε την ευκαιρία να σημειώσει κι άλλο ένα γκολ από το σημείο του πέναλτι, ενώ ο Ian Rush σημάδεψε 2 φορές τα δοκάρια των Cottegers! Τέλος και οι δύο manager στους πάγκους, είχαν αμφότεροι την ιδιότητα του player/manager.

Το παιχνίδι αυτό στο Anfield παρακολούθησαν μόλις 13.498 θεατές.