Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 23/3/1991 Κόκκινος περίπατος με Derby County (vid)

Σαν σήμερα: 23/3/1991 Κόκκινος περίπατος με Derby County (vid)

Σαν σήμερα οι Reds με τον Ronnie Moran προσωρινά στη θέση του 1ου προπονητή, θα συντρίψουν την Derby County στο Baseball Ground, σε παιχνίδι πρωταθλήματος.

Μόλις στο 7′ οι Κόκκινοι θα προηγηθούν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Jan Mølby, το οποίο κέρδισε ο Ian Rush. Οι γηπεδόυχοι θα αντιδράσουν και θα ισοφαρίσουν επίσης με πέναλτι το οποίο παραχώρησε τερματοφύλακας των Reds Mike Hooper και το οποίο εκτέλεσε ο μετέπειτα Κόκκινος Dean Saunders στο 19′.

Ξανά μπροστά οι Reds με τον John Barnes στο 23′, για να κλείσει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ο Ian Rush στο 39′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η παράσταση είχε μόνο ένα πρωταγωνιστή, την Ομάδα των Κόκκινων. Ο John Barnes μόλις στο 47′ θα γράψει το 1-4, για να κάνει το 1-5 ο Steve Nicol στο 56′. Ο ίδιος ο Σκωτσέζος θα γράψει το 1-6 στο 63′, για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο των Reds ο Ray Houghton στο 90′.

Το τέλος του παιχνιδιού, θα βρει τους Κόκκινους στην 1η θέση της βαθμολογίας, με 1 βαθμό περισσότερο από τους ανταγωνιστές τους, την Arsenal.

Στο Baseball Ground βρέθηκαν 20.531 θεατές και διαιτητής ήταν ο P. Don.