Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 25/2/1978 Πρώτο Κόκκινο γκολ για Graeme Souness (vid)

Σαν σήμερα: 25/2/1978 Πρώτο Κόκκινο γκολ για Graeme Souness (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Bob Paisley θα κερδίσουν την Manchester Utd στο Anfield για το πρωτάθλημα, με τον Graeme Souness να σημειώνει το 1ο του γκολ με την Κόκκινη φανέλα.

Οι Κόκκινοι θα ανοίξουν το σκορ με τον Graeme Souness στο 39′, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Σκωτσέζου μέσου με την famous Red shirt. Μάλιστα αυτό του το γκολ, ψηφίστηκε ως γκολ της χρονιάς από το BBC.

Στην επανάληψη, οι Reds θα διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Ray Kennedy στο 49′. Οι «αιώνιοι» αντίπαλοι θα προσπαθήσουν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 με τον Sammy McIlroy στο 61′, για να κλείσει το σκορ ο Jimmy Case στο 84′.

Το παιχνίδι στο Anfield παρακολούθησαν 49.590 θεατές και διαιτητής ήταν ο K. Styles.