Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Ο Henderson για την νίκη κόντρα στην Watford και το Club World Cup

Ο Henderson για την νίκη κόντρα στην Watford και το Club World Cup

O Jordan Henderson ενθουσιάστηκε με την επιμονή της Liverpool που εξασφάλισε τη νίκη με 2-0 επί της Watford στα πλαίσια της Premier League το Σάββατο.
Ο Mohamed Salah άνοιξε το σκορ στο Anfield με ένα καταπληκτικό φινίρισμα κοντά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δημιουργούν μια σειρά από ευκαιρίες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν το παιχνίδι σε ισοπαλία.
Οι τρεις βαθμοί εξασφαλίστηκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όμως, όταν ο Salah πρόσθεσε το δεύτερό του με τακουνάκι.
«Σημαντικοί τρεις βαθμοί, γνωρίζαμε ότι θα ήταν δύσκολο», δήλωσε ο Henderson μετά το παιχνίδι στο Liverpoolfc.com.
«Έχουν ένα νέο προπονητή και ξέραμε πως θα έκαναν το παιχνίδι πολύ δύσκολο για εμάς, κάτι που έκαναν.
«Σκληρές συνθήκες αλλά γενικά πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με τους τρεις βαθμούς. Μια επαγγελματική απόδοση, μπορούμε να βελτιωθούμε, φυσικά, αλλά πήραμε τους βαθμούς και προχωράμε.
«[Το δεύτερο γκολ] άργησε να έρθει λόγω του VAR και πάλι, αλλά χαίρομαι που το βάλαμε επιτέλους.
«Ίσως θα μπορούσαμε να έχουμε σκοράρει πριν από αυτό, αλλά συνεχίσαμε μέχρι το τέλος και ανταμειφθήκαμε.
«Ένας δύσκολος Δεκέμβριος συνεχίζεται καθώς οι Reds θα πετάξουν για το Qatar για να αγωνιστούν στο FIFA Club World Championship.
Ο Henderson βλέπει την διοργάνωση – στον οποίο οι Reds θα μπουν στο ημιτελικό στάδιο – ως μια άλλη ευκαιρία για να ικανοποιήσει την έντονη πείνα της ομάδας για περισσότερα τρόπαια.
«Λοιπόν, θέλουμε να πάμε εκεί και να κερδίσουμε», συνέχισε ο αρχηγός. «Τα μεγάλα παιχνίδια έρχονται, οπότε πρέπει να ανακάμψουμε καλά.
«Υπάρχει ένα μεγάλο παιχνίδι την Τετάρτη και ελπίζουμε ότι μπορούμε να φτάσουμε στον τελικό το Σαββατοκύριακο.
» Άλλη μια μεγάλη εβδομάδα για εμάς και ελπίζουμε ότι μπορούμε να επιστρέψουμε με ένα ακόμα τρόπαιο.»

Έδωσε το σύνθημα για το Club World Cup ο Henderson.