Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 11/12/1971 Το μοναδικό Hat trick του Jack Whitham (vid)

Σαν σήμερα: 11/12/1971 Το μοναδικό Hat trick του Jack Whitham (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Bill Shankly θα κερδίσουν την Derby County στο Anfield για το πρωτάθλημα, με τον Jack Whitham να σημειώνει το μοναδικό hat trick του με την Κόκκινη φανέλα.

Οι Κόκκινοι θα προηγηθούν με 2-0 χάρη σε γκολ του Jack Whitham στο 14′ & 44′, με τους φιλοξενούμενους και ανταγωνιστές στην κατάκτηση του πρωταθλήματος να μειώνουν λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χάρη σε γκολ του John O’Hare.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα «Κριάρια» θα ισοφαρίσουν με γκολ και πάλι από τον John O’Hare, για να δώσει τη νίκη στους Κόκκινους ο Jack Whitham στο 53′, συμπληρώνοντας έτσι hat trick το οποίο έμελε να γινόταν και το μοναδικό του με την famous Red shirt.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν 44.601 θεατές και διαιτητής της συνάντησης ήταν ο C. Howell.