Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 8/11/1975 Νίκη με Manchester Utd στο Anfield (vid)

Σαν σήμερα: 8/11/1975 Νίκη με Manchester Utd στο Anfield (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Bob Paisley θα κερδίσουν την Manchester Utd στο Anfield, σε παιχνίδι πρωταθλήματος και θα την προσπεράσουν στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι Κόκκινοι θα ανοίξουν νωρίς το σκορ με τον Steve Heighway στο 12′, με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο οι Reds θα κάνουν το 2-0 με τον John Toshack στο 46′, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα με τον Steve Coppell (49′).

Το τελικό σκορ θα κλειδώσει ο Kevin Keegan στο 78′, δίνοντας έτσι τους βαθμούς της νίκης στους Κόκκινους και να προσπεράσουν στον βαθμολογικό πίνακα τους Κόκκινους Διαβόλους.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν 49.136 θεατές και με διαιτητή της συνάντησης τον K. H. Burns.