Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 20/9/2012 Διπλό στην Ελβετία επί της Young Boys (vid)

Σαν σήμερα: 20/9/2012 Διπλό στην Ελβετία επί της Young Boys (vid)

Σαν σήμερα οι Reds του Brenad Rodgers θα πετύχαιναν με εντυπωσιακό (για ακόμη μία φορά) τρόπο τη νίκη επί της της Young Boys για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League 2012/13.

Στο παιχνίδι που ήταν το πρώτο ευρωπαϊκό για τον Brendan Rodgers, οι Κόκκινοι προηγήθηκαν μόλις στο 4′ με αυτογκόλ του Juhani Ojala, για να ισοφαρίσουν οι Ελβετοί στο 23′ με τον Raphael Nuzzolo και ο Andre Wisdom διαμόρφωσε το σκορ του 1ου ημιχρόνου στο 40′.

Οι Boys είχαν κάνει την ανατροπή όταν συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο β’ μέρους (Juhani Ojala 52′ & Gonzalo Zárate 63′), προτού η ομάδα μας απαντήσει με δική της ανατροπή, με ένα γκολ του Sebastian Coates στο 67′ και δύο του Jonjo Shelvey στο 76′ και στο 88′, ώστε να φτάσει στο τελικό 3-5 και να στείλει στα ουράνια όσους το είχαν παίξει 7+.

Το παιχνίδι αυτό ήταν το πρώτο για τους Andre Wisdom, Suso & Oussama Assaidi με την Κόκκινη φανέλα, ενώ για τον Andre Wisdom το γκολ που σημείωσε ήταν το 1ο του με την famous Red shirt.

Το παιχνίδι στο Stade de Suisse παρακολούθησαν 31.120 θεατές και διαιτητής ήταν ο «δικός» μας Μ. Κουκουλάκης