Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Σαν σήμερα: 9/9/1972 Κόκκινος χορός με τους Wolves (vid)

Σαν σήμερα: 9/9/1972 Κόκκινος χορός με τους Wolves (vid)

Σαν σήμερα το 1972, οι Reds θα κερδίσουν τους Wolves με 4-2 στο Anfield, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την τότε Division 1.

Οι Κόκκινοι του Bill Shankly, θα προηγηθούν στο 28΄με σουτ του Emlyn Hughes, με την μπάλα να κτυπάει στο κάθετο δοκάρι της εστίας των Wolves και στη συνέχεια στην πλάτη του τερματοφύλακα του Phil Parks, πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 2ο ημίχρονο, οι «Λύκοι» θα ισοφαρίσουν τους Κόκκινους στο 64΄ με τον Steve Kindon, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους για λίγο. Οι Reds μέσα σε τέσσερα λεπτά θα πάρουν προβάδισμα δύο γκολ, με τους Peter Cormack (76΄) & Tommy Smith (pen στο 80΄, το οποίο κέρδισε ο Cormack σε ανατροπή από τον James McCalliog, ο οποίος και αποβλήθηκε).

Το γκολ των Reds θα συμπληρώσει ο Kevin Keegan στο 84΄, με τους Wolves να μειώνουν στο 90΄με γκολ του John Richards.

Για την ιστορία της αναμέτρησης, το γκολ του Peter Cormack ήταν το 1ο του με την Κόκκινη φανέλα και ο Ray Clemence ξεκίνησε από αυτό το παιχνίδι ένα απίστευτο σερί 336 αγώνων, που σταμάτησε στις 4 Μαρτίου του 1978!!!

Το παιχνίδι με τους Λύκους παρακολούθησαν 43.386 θεατές και «άρχοντας» της συνάντησης ήταν ο C. Howell.