Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Burnley – Liverpool (preview)

Burnley – Liverpool (preview)

Μπορεί να έχουν περάσει μόλις 2 ημέρες από τη νίκη κόντρα στην Everton, όμως η Liverpool επιστρέφει στη δράση αύριο και αντιμετωπίζει την Burnley στο Turf Moor στις 21:45 ώρα Ελλάδος για την 15η αγωνιστική της Premier League.

Οι Reds θέλουν να διευρύνουν το νικηφόρο τους σερί και να συνεχίσουν την καταδιώξη της κορυφής και της Manchester City.

Προβλήματα τραυματισμών αντιμετωπίζουν οι Andy Robertson και Sadio Mane και το πιο πιθανό είναι να μείνουν εκτός από τον αυριανό αγώνα. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα ξεκινήσει ο Alberto Moreno για πρώτη φορά από τις 27 Οκτωβρίου.

Θέση βασικού διεκδικούν οι Daniel Sturridge, Divock Origi και Naby Keita. Κανονικά διαθέσιμοι είναι οι Jordan Henderson και Adam Lallana, ενώ τραυματίας παραμένει ο Alex Oxlade-Chamberlain.

Ανάσες είναι πιθανό να πάρει και ο Bobby Firmino.

Η Burnley βρίσκεται στην 19η και προτελευταία θέση της βαθμολογίας και διανύει μια μέτρια σεζόν. Το Σάββατο ηττήθηκε με 2-0 από την Crystal Palace, ενώ αγνοεί τη νίκη από τις 30 Σεπτεμβρίου και την επικράτηση επί της Cardiff με 1-2.

Οι James Tarkowski και Ben Gibson είναι έτοιμοι να επιστρέψουν στην αγωνιστική δράση με τον πρώτο να συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες να ξεκινήσει.

Οι Pope, Ward και Brady παραμένουν τραυματίες και δεν είναι στη διάθεση του Dyche.

Στην περσινή αναμέτρηση του Turf Moor, την Πρωτοχρονιά οι Reds έφυγαν με το πολύτιμο διπλό με το γκολ, που σημείωσε ο Ragnar Klavan στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στατιστικά στοιχεία :

• Και τα 7 γκολ που έχει σημειώσει στο Turf Moor η Liverpool έχουν έρθει στα δεύτερα ημίχρονα των αναμετρήσεων.
  • Η τελευταία νίκη της Burnley επί της Liverpool ήρθε το 1974.
  • Χωρίς νίκη οι Clarets για 7 συνεχόμενα παιχνίδια της Premier, έχοντας δεχθεί 18 τέρματα.
  • Αν οι Reds κερδίσουν αύριο θα είναι η 12η τους φετινή νίκη και θα φτάσουν τους 39 βαθμούς. Ο καλύτερος τους απολογισμός.
  • Ο Henderson θα συμπληρώσει 300 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, αν αγωνιστεί.
  • 33 φορές έχει στείλει η Liverpool τη μπάλα στα δίχτυα του Joe Hart. Τα περισσότερα που έχει δεχθεί από ομάδα της Premier League ο Άγγλος.
  • 11 νίκες και 5 ισοπαλίες μετράνε οι Reds τις Τετάρτες. Τελευταία τους ήττα στην Boxing Day του 2012 από τη Stoke.
Burnley εναντίον Liverpool το βράδυ της Τετάρτης.