Home > HOMEPAGE HOT POSTS > «Κόκκινος» ο πρώτος τίτλος της σεζόν!

«Κόκκινος» ο πρώτος τίτλος της σεζόν!

Α’ ημίχρονο: Φανερά χωρίς ρυθμό οι δύο ομάδες, πέρασε ώρα μέχρι να εγκλιματιστούν στο παιχνίδι. Η πρώτη ευκαιρία ήταν των Reds, με τον Mo Salah να στέλνει τη μπάλα στην έξω μεριά των διχτυών του Εderson. Η ομάδα μας απείλησε ξανά στο 14′, με τον Robertson να αστοχεί από το όριο της μικρής περιοχής μετά τη σέντρα του Alexander-Arnold. O Trent όμως σκόραρε όταν παρουσιάστηκε σε αυτόν η ευκαιρία, καθώς με σέντρα-σουτ εκτός περιοχής, και μετά από επαφή του Nathan Ake με τη μπάλα, έκανε το 1-0 στο 21′. Από τη μεριά της, η City είχε δύο καλές στιγμές με De Bruyne και Haaland.
Β ημίχρονο: «Πατημένη» μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Liverpool! Οι Reds ήταν πολύ ανώτεροι των Cityzens στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να αξιοποιήσουν αυτή την ανωτερότητα. Εν τέλει η City ήταν αυτή πού σκόραρε πρώτη, με τον νέο της επιθετικό, Julian Alvarez, να παίρνει το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Adrian στην κεφαλιά του Foden και να ισοφαρίζει στο 72′. 10 λεπτά αργότερα, ο Darwin Nunez ζήτησε και πήρε πέναλτι για χέρι του Ruben Dias, με τον Mo Salah να ξαναβάζει μπροστά τους Reds. Ο Ουρουγουανός ήταν μάλιστα ο παίκτης πού σφράγισε τη νίκη για την ομάδα μας, καθώς έκανε το 3-1 στις καθυστερήσεις έπειτα από μπαλιά του Αιγύπτιου και ασίστ του Robertson. Έτσι, η Liverpool κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν και το πρώτο της Community Shield μετά το 2006!
O Jordan Henderson στο Community Shield.