Home > HOMEPAGE HOT POSTS > Στάθηκε στο πρώτο μέρος ο Klopp

Στάθηκε στο πρώτο μέρος ο Klopp

Επιμέλεια: Γεωργόπουλος Νίκος

Η αλήθεια είναι πως η Liverpool είχε ένα αρκετά εύκολο απόγευμα στο Anfield χθες ωστόσο φρόντισε η ίδια για αυτό κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και εκμεταλευόμενη στο έπακρο και το αριθμητικό μειονέκτημα των γηπεδούχων. Στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι, ο προπονητής της Liverpool στάθηκε κυρίως στα όσα είδε από τους παίκτες του στο πρώτο ημίχρονο.

΄΄Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό και κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι το ποδόσφαιρο αν μπορείς να το κάνεις. Στα πρώτα λεπτά είδατε πόσο σκληρή αντίπαλος ήταν η Hull με ταχύτητα στις αντεπιθέσεις και εξέπληξε κόσμο με αυτά τα στοιχεία. Αλλά δεν έγινε τίποτα και παίξαμε ποδόσφαιρο. Το πλέον εντυπωσιακό ήταν το counter-pressing και σε αυτόν τον τομέα κάναμε το καλύτερό μας ματς έως τώρα στα πρώτα 45 λεπτά. Ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος με την εμφάνιση στο ά μέρος, το ΄β μέρος ήταν εξίσου καλό αλλά όχι 100% από άποψη συγκέντρωσης.΄΄

Στη συνέχεια μίλησε για τον Coutinho και τα γκολ του και είπε : ΄΄Όλα τα γκολ του μπαίνουν κάπως έτσι και είχα δει πολλά όταν ήμουν στη Γερμανία. Θα ήθελα να πιστωθώ την ικανότητά του στο σουτ αλλά δεν είμαι υπεύθυνος για αυτό. Όλα τα γκολ που βάλαμε οφείλονται στο ότι δημιουργήσαμε χώρους και αυτό το τελείωμά του ήταν το κατάλληλο για εκείνη τη στιγμή. Παίξαμε ποδόσφαιρο υπομονής, πολλή κίνηση, πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας και είμαια πόλυτα ικανοποιημένος με όλα αυτά στο πρώτο μέρος.΄΄

Όσον αφορά το λιγότερο καλό β΄ μέρος τόνισε : ΄΄Δυστυχώς είδα και το δεύτερο ημίχρονο!Δεν ξέρω πόσες φορές στην καριέρα μου σε 400/500 παιχνίδια έχω κερδίσει 5-1 . Όλα καλά, αλλά ειλικρινά χωρίς να έχω διάθεση να κριτικάρω καποιον μπορούσαμε να τα έχουμε πάει καλύτερα. Αποδέχομαι πως όλα ήταν καλά, όπως και το δεύτερο ημίχρονο αλλά όχι τόσο καλά όσο θα μπορουσαν να ήταν. Είμαι όμως χαρούμενος γιατι είμαι άνθρωπος ευγνώμων και είμαι ευγνώμων για το πρώτο ημίχρονο. Ήμασταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, καλοί αλλά όχι εξαιρετεικοί στο δεύτερο αλλά όλα είναι καλά και αυτό είναι δικό μου πρόβλημα.΄΄ κατέληξε ο απολαυστικός για μία ακόμη φορά Γερμανός.